Z kotami mam kontakt już od wielu lat, a od 2005 roku zajmuję się ich hodowlą. Zaczęło się od radości z hodowania i wychowywania kociątek, skończyło się na ogromnej fascynacji niełatwym i słabo ciągle poznanym kocim światem. Jestem więc praktykującą behawiorystką na brytyjskiej licencji Centre of Applied Pet Ethology (COAPE), specjalizującą się w problematyce kociej.

 

Poznawanie kociego języka jest procesem długim i na pewno nigdy się nie kończy, choć przez moje ręce przewinęły się już setki kotów, nadal potrafi pojawić się jakiś nowy, jakiś udowadniający mi, że ciągle jeszcze nie jestem "Kobietą-Kotem" :) Uczenie się o Nich jest jednak absolutnie fascynujące. Nie ma dróg na skróty, jest mozolne szukanie porozumienia i zrozumienia tego wszystkiego, co One chcą nam powiedzieć. Trochę jak obiegowa opinia o kobietach, które nie mówią niczego wprost, tylko trzeba sie tego stale domyślać. Ukończyłam więc Studia Podyplomowe na Uniwersytecie Wrocławskim "Pielęgniarstwo i Chów Zwierząt Towarzyszących", następnie "Psychologię Zwierząt" w Polskiej Akademii Nauk. Ukończyłam również "Podstawy Felinoterapii", co pomaga mi dobierać koty dla rodzin potrzebujących czegoś więcej niż tylko kociego towarzysza. Jestem certyfikowaną behawiorystką COAPE, a obecnie słuchaczką "Studium Kot - zachowania prawidłowe i zaburzenia behawioralne". Uczestniczyłam też w wielu kongresach i konferencjach, często prowadzonych przez światowej sławy behawiorystów, między innymi Vicky Halls czy Sabine Schroll.

 

W rozumieniu delikatnej kociej psyche nauka i kursy są oczywiście potrzebne, ale nie zastąpią codziennego kontaktu i stałego zmagania się z wyzwaniami które pojawiają się w najlepiej nawet funkcjonującej kocio-kociej bądź kocio-ludzkiej grupie. Pytanie najbardziej chyba kłopotliwe dla mnie to takie dotyczące ilości kotów z którymi mieszkam :) No coż, jest ich zdecydowanie więcej niż dwa, a okresowo zupełnie sporo, bo kocięta potrafią wypełnić przestrzeń w sposób niewyobrażalny dla dorosłego kota. Życie z moimi kotami, wychowywanie i socjalizacja kociąt to doskonała szkoła i motywacja do nauczenia się najbardziej nawet dyskretnych znaków mogących świadczyć o nadciągającym problemie. To stały trening odczytywania mowy kociego ciała, szukania ukrytego przesłania w rzucanych niby od niechcenia spojrzeniach, w odczytaniu prawdziwej motywacji konkretnego kociego działania. 

 

Od kilku już lat uczę opiekunów rozumienia skrytego kociego świata, pomagam w poprawianiu relacji z ich podopiecznymi i rozwiązywaniu problemów. Tak naprawdę pomagam kotom rozwiązywać ich problemy z ludźmi :)

 

Współpracuję z wrocławską Fundacją Ochrony Przyrody i Pomocy Zwierzętom, z czasopismem "Kocie Sprawy", jestem też Międzynarodowym Sędzią Felinologicznym, i członkiem Polskiego Towarzystwa Etologicznego. Stale doskonalę swoją wiedzę i doświadczenie.

 

Na co dzień mieszkam z moją kocią rodziną w wieku różnym, od nowo narodzonych osesków które przeprowadzić muszę przez okres socjalizacji, po 13-14 letnie emerytki. Każde z moich kotów to inna osobowość, każde nauczyło mnie czegoś innego. A przede wszystkim nauczyły mnie pamiętać, że nadal mają mi jeszcze wiele do powiedzenia!

 

Dorota Szadurska

Behawiorystka Centre of Applied Pet Ethology (COAPE)

Absolwentka Psychologii Zwierząt PAN

Hodowca Kotów Brytyjskich

Międzynarodowy Sędzia Felinologiczny

Dyplomowany Nauczyciel i Państwowy Egzaminator Maturalny