Z kotami mam kontakt już od wielu lat, a od 2005 roku zajmuję się ich hodowlą. Zaczęło się od radości z hodowania i wychowywania kociątek, skończyło się na ogromnej fascynacji niełatwym i słabo ciągle poznanym kocim światem. Jestem więc praktykującą behawiorystką na brytyjskiej licencji Centre of Applied Pet Ethology (COAPE), specjalizującą się w problematyce kociej.

 

Poznawanie kociego języka jest procesem długim i na pewno nigdy się nie kończy, choć przez moje ręce przewinęły się już setki kotów, nadal potrafi pojawić się jakiś nowy, jakiś udowadniający mi, że ciągle jeszcze nie jestem "Kobietą-Kotem" :) Uczenie się o Nich jest jednak absolutnie fascynujące. Nie ma dróg na skróty, jest mozolne szukanie porozumienia i zrozumienia tego wszystkiego, co One chcą nam powiedzieć. Trochę jak obiegowa opinia o kobietach, które nie mówią niczego wprost, tylko trzeba sie tego stale domyślać. Ukończyłam więc Studia Podyplomowe na Uniwersytecie Wrocławskim "Pielęgniarstwo i Chów Zwierząt Towarzyszących", następnie "Psychologię Zwierząt" w Polskiej Akademii Nauk. Ukończyłam również "Podstawy Felinoterapii", co pomaga mi dobierać koty dla rodzin potrzebujących czegoś więcej niż tylko kociego towarzysza. Jestem certyfikowaną behawiorystką COAPE, a obecnie słuchaczką "Studium Kot - zachowania prawidłowe i zaburzenia behawioralne". Uczestniczyłam też w wielu kongresach i konferencjach, często prowadzonych przez światowej sławy behawiorystów, między innymi Vicky Halls czy Sabine Schroll.

 

W rozumieniu delikatnej kociej psyche nauka i kursy są oczywiście potrzebne, ale nie zastąpią codziennego kontaktu i stałego zmagania się z wyzwaniami które pojawiają się w najlepiej nawet funkcjonującej kocio-kociej bądź kocio-ludzkiej grupie. Pytanie najbardziej chyba kłopotliwe dla mnie to takie dotyczące ilości kotów z którymi mieszkam :) No coż, jest ich zdecydowanie więcej niż dwa, a okresowo zupełnie sporo, bo kocięta potrafią wypełnić przestrzeń w sposób niewyobrażalny dla dorosłego kota. Życie z moimi kotami, wychowywanie i socjalizacja kociąt to doskonała szkoła i motywacja do nauczenia się najbardziej nawet dyskretnych znaków mogących świadczyć o nadciągającym problemie. To stały trening odczytywania mowy kociego ciała, szukania ukrytego przesłania w rzucanych niby od niechcenia spojrzeniach, w odczytaniu prawdziwej motywacji konkretnego kociego działania. 

 

Od kilku już lat uczę opiekunów rozumienia skrytego kociego świata, pomagam w poprawianiu relacji z ich podopiecznymi i rozwiązywaniu problemów. Tak naprawdę pomagam kotom rozwiązywać ich problemy z ludźmi :)

 

Współpracuję z wrocławską Fundacją Ochrony Przyrody i Pomocy Zwierzętom, z czasopismem "Kocie Sprawy", jestem też Międzynarodowym Sędzią Felinologicznym, i członkiem Polskiego Towarzystwa Etologicznego. Stale doskonalę swoją wiedzę i doświadczenie.

 

Na co dzień mieszkam z moją kocią rodziną w wieku różnym, od nowo narodzonych osesków które przeprowadzić muszę przez okres socjalizacji, po 13-14 letnie emerytki. Każde z moich kotów to inna osobowość, każde nauczyło mnie czegoś innego. A przede wszystkim nauczyły mnie pamiętać, że nadal mają mi jeszcze wiele do powiedzenia!

 

Dorota Szadurska

Behawiorystka Centre of Applied Pet Ethology (COAPE) i Studium Kot

Absolwentka Psychologii Zwierząt Polskiej Akademii Nauk

Absolwentka Pielęgnacji i Chowu Zwierząt Towarzyszących Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Członek Towarzystwa Etologicznego PTEtol

Hodowca Kotów Brytyjskich

Międzynarodowy Sędzia Felinologiczny

Dyplomowany Nauczyciel i Państwowy Egzaminator Maturalny